Gmina Szczurowa promuje swój „Bukiet”

maj 24, 2016


11 lutego w budynku GCKCziS w Szczurowej odbyły się
Naukowo- Kulturalne Posiady inaugurujące projekt „Bukiet szczurowski” dotowany w konkursie „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Przybyli na spotkanie goście mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wykładów cenionych w środowisku naukowym dialektologów: prof. dra hab. Józefa Kąsia, prof. dra hab. Kazimierza Sikory oraz znanej etnograf Marii Brylak- Załuskiej. Prelegenci poruszali kwestie istotne dla naszego regionu, takie jak: konieczność dbania o naszą gwarę, kultywowanie lokalnej tradycji i folkloru oraz sposoby, by nie były one kojarzone wyłącznie z czymś, co już przeminęło.

Dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury-
„Ojczysty- dodaj do ulubionych”.

 

(more…)

Bukiet Szczurowski

maj 30, 2016


Z przyjemnością zawiadamiamy, że projekt „Bukiet szczurowski”, przygotowany przez Koło Naukowe Językoznawców Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i złożony przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Wyniki cieszą nas tym bardziej iż w konkursie złożono aż 336 wniosków, a wyłoniono jedynie 29 beneficjentów.

Pomysłodawcami projektu są dr hab. Kazimierz Sikora i mgr Barbara Żebrowska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz ze studentami przyjadą w lutym na pierwszy z czterech zaplanowanych obozów dialektologicznych, podczas których będą rozmawiać z najstarszymi mieszkańcami gminy o dawnych zwyczajach, folklorze i gwarze. Zebrane w ten sposób informacje i teksty zostaną opatrzone popularnonaukowym komentarzem i opublikowane na stronie internetowej, z której korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Zaplanowany został również cykl wykładów i warsztatów prowadzonych przez profesorów, doktorantów i studentów Wydziału Polonistyki UJ dla uczniów gimnazjów z naszej gminy. Ponadto uczniowie, którzy włączą się w prowadzone podczas obozów dialektologicznych badania, pojadą w nagrodę na wycieczkę do Warszawy.
 

(more…)

Zimowy obóz dialektologiczny za nami

wrzesień 21, 2016

W dniach 11-16 lutego 2016 r. odbył się pierwszy obóz dialektologiczny. Wzięło w nim udział aż dwanaście osób – studentów i doktorantów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaniom przewodził dr hab. Kazimierz Sikora. Uczestnikom obozu udało się nagrać ponad 23 godziny rozmów z informatorami oraz rozpocząć pracę nad słownikiem gwary Szczurowej i okolic – pierwsze hasła zostaną opublikowane wkrótce.

[B.Ż.]

Kategorie

  • Brak kategorii